implant-soru-ve-cevaplar

Halk arasında implant kelimesi yaygınlaşsa da implant, çivili diş, vidalı diş gibi değişik isimlerle anılan dental implantlar konusunda merak edilen konuları bu yazımızda hastalarımız için basitçe derlemeye çalıştık.

Diş Çekilip Hemen İmplant Yapılabilir mi?

Çekim boşluğuna aynı seansta implant yerleştirilmesi uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Fakat bu uygulama için hasta çok detaylı olarak değerlendirilmelidir. Çekilen dişin çekim sebebi, çekim sonucu orada kalacak kemik miktarı, diş eti durumu bunlardan bazılarıdır.  İmplant tedavisinde riski en aza indirmek en önemli konudur. Unutmayalım ki her cerrahide bir risk, her implantta kayıp ihtimali vardır. Uygun şartlar gözetildiğinde %99 olarak bahsedilen başarı istatistiği sürdürülebilir 

Ömürlük İmplant var mı? İmplant diş düşer mi?

Hekim tarafından ya da her hangi birisi tarafından böyle bir garanti verilmesi söz konusu değildir. Hastanın kendi doğal dişini kaybetmesine neden olabilecek etkenler implantlar için de risk faktörüdür. Ben implantı yaptırdım artık ömür boyu dişlerimi fırçalamama gerek yok gibi düşünceler Periimplantitis e neden olmakta. İmplant kaybına neden olabilmektedir.

Periimplantitis Nedir?

İmplantı çevreleyen dokuların iltihabıdır. Bir diğer tabirle diş eti hastalığı olarak bahsedilen periodontitis in implant çevresinde oluşması da denebilir. Erken teşhis implantın ömrü için belirleyici bir faktördür. Ağız hijyeninin iyi olmaması en temel etkenlerden biridir.  

Ankara İmplant Fiyatları Ne Kadar?

 Ankara implant fiyatları için Türk Diş Hekimleri Birliği rehber tarife yayınlamaktadır. Ancak klinikler için bu fiyatların yasal bir zorunluğu yoktur adı üstünde rehber fiyatlardır. Belirtilen ücretlerden daha ucuz veya daha pahalıya uygulama hakları kendilerinde saklıdır. İmplantlar kendi alanı içerisinde birçok marka oluştuğu ve bunlar özel olarak fiyatlandırıldığı için implant fiyatları değişkenlik göstermektedir. İmplant için forumlardan veya sanal ortamlardan alacağınız bilgiler yanıltıcı olabilir. Kesinlikle röntgen, tomografi incelemeleri sonucunda hekim tarafından değerlendirilmelidir. Buda ancak yüz yüze muayene ile olur.

TDB rehber fiyat tarifesine göre 2017 yılında cerrah tarafından tek implant uygulama ücreti KDV dahi 960 Lira olarak belirlenmiştir. Buna bir de implantın parça maliyeti eklenecek tir kaldı ki buda markalara göre çok farklı bir yelpazede sıralanmaktadır.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant yapılacak çene, alandaki kemik miktarı, hastanın hastalıkları sistemik durumu gibi birçok faktör tedavi sürecini etkilemektedir.  İmplant yapıldıktan sonra hemen veya 6 ay a kadar protez uygulaması yapılmaya başlanmaktadır.

İmplant yaptırmazsam kemik erir mi? İmplant mı protez mi?

Diş çekildikten sonra bölgedeki kemiğe destek olacak bir oluşum olmadığı için kemik miktarında kayıp meydana gelmektedir. Bu bölgeye implant yerleştirilmesi sizin dişsizliğinizi önlemekle beraber çevre kemik dokusuna olacaktır.

Çene kemiğim ince, erimiş implant yaptırabilir miyim?

İncelik kalınlık öznel bir kavramdır. Tomografi dediğimiz röntgenler ile kesin karar verilebilir. Bu röntgende çenenizi 3 boyutlu olarak her parçasına hakim olunabilmekte, yakınından geçen sinir vb. oluşumlar net gözlenebilmektedir.

İmplant ameliyatı ağrılı mı, çok zor mu?

Ameliyat eğer hastanın özel bir durum veya isteği yoksa lokal anestezi altında implant yapılacak bölgeler uyuşturularak yapılır. Sedasyon veya genel anestezi bazı özel durumlarda gerçekleştirildiği için her implant ameliyatı uyutulurak yapılıyor gibi düşünülmemelidir. Diş çekimi işleminde uygulunan kadar anestezi yapılır ve titantum vidalar yerleştirilir.Bu işlem sırasında hastanın herhangi bir acı hissetmesi söz konusu değildir.

İmplant üstü sabit diş için ne kadar beklenir?

Hastanın iyileşme süresi, ekstra cerrahi işlem gerçekleştirilme durumuna göre artabilir. Yaklaşık bu süre alt çene için 2 ay, üst çene için 3 ay düşünülebilir. Sinüs kaldırma, ekstra kemik eklemeleri yapılmışsa tedaviler yaklaşık 1-2 ay uzamaktadır. Kemik miktarı çok yetersiz olan kişilerde açık sinüs lifting dedğimiz operasyon ile kemik tozları, membran eklenip 6 ay beklenip süreç sonunda implantlar yerleştirilebilir. Unutulmamalı ki en doğru kararı ağız içi ve radyolojik incelemeler sonucuna göre hekiminiz verecektir.  

İmplant mı yaptırayım, Köprü mü?

implant köprü karşılaştırması

Arka ve önünde boşluk olan bölgeler için çok gelen bir sorudur. Boşluğa sebep olan dişin ne zaman çekildiği, bölgenin anatomik yapılara komşuluğu, kemik miktarı, önceki arkadaki dişin destek kapasitesi gibi bir çok konu değerlendirilir ve sonuca ulaşılır. Bu konuda hekiminize danışınız.

İmplant üstü zirkonyum yapılır mı?

Bir seçenektir. Zirkonyumun estetik avantajları düşünüldüğü zaman ön bölge tedavilerde ön plana çıkmaktadır. İmplant üzerine gelen abutment dediğimiz parça için de zirkonyum seçeneği vardır. İleride oluşabilecek diş eti çekilmesinden kaynaklanabilen koyu renk yansımalarının bu yöntemlerle önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

İmplant üstü porselen fiyatları ne kadar?

TDB fiyat listesinde rehber fiyatlar yazmaktadır. Porselenlerde de implant gibi marka seçenekleri olduğu için fiyatlar değişiklik göstermektedir.

İmplant üstü protez çeşitleri nelerdir?

Tedavi uygulanacak yerin konumu, önünde arkadasında diş olup olmaması, hastanın protezden beklentisi gibi çok fazla etkene bağlıdır. Tek diş sabit tedaviler, köprüler, yarı hareketli locater,ball, bar destekli protezler tedavi seçeneklerinden bazılarıdır.

En kaliteli implant markası nedir?

İmplantlar yaygınlaşmaya başladıkça hangisi en iyi, Alman implantları nasıl, iİsveç implantları nasıl soruları çok arttı. Ülkemizde yaklaşık 250 marka implant yapılmaktadır.  Sonuçta Alman, İsviçre, Yerli, İsrail, Amerikan, İtalyan, Kore vb. bir çok ülke yapısı implantlar piyasa da dolaşmaktadır. Kimse diyemez ki Alman implantı en iyisidir İsrail malı implantlar kötüdür. İmplant başarısını etkileyen bir çok faktör vardır. Straumann ITI, adin, bego, nukleus, ab, zimmer, mis, direct, oxy, swiss plus, nta,

İmplant için yeterli kemik yoksa ne yapılır ? Kemik tozu nedir?

Yeterli kemik olmadığını tomografi röntgenleriyle anlarız. Bu bölgelere planladığımız implant uzunluk ve genişliğini sağlamak için Kemik Tozu, Membran, Blok Grefti otojen kemik grefti uygulamaları yapılabilir. Ortak amaç yeterli kemik oluşumunu sağlayıp implantın ömrünü ve başarısını artırmaktır.

İmplant kanser yapar mı?

İmplant ve implantoloji artık bir bilim dalı her gün binlerce implant dünya çapında hastalara uygulanıyor sadece dental değil vücudun diğer bölgelerindeki eksikleri tamamlamak için de implant uygulanıyor. Sonuçta implantın kanser yaptığına dair hiçbir bilimsel veri yoktur.

İmplant ameliyatı çok zor mudur?

Hayır normal diş çekme işlemi gibi düşünülebilir hatta daha az travmatiktir. Anestezi altında yapıldığı için hastalar acı duymaz.

İmplant Neden Üretilir?

Firmalar implant yüzeylerini geliştirmek için çok ciddi ar-ge faaliyetleri yürütürler ama genelde implant yüzeyleri titanyumdur. Estetik bölgelerde zirkonyum yada değişik seramik kaplı implantlar da vardır.

İmplant Üstü Zirkonyum mu Yaptırmak iyi metal destekli porselen mi?

İmplantlar zaten metal olduğu arka bölgelerde üzerini zirkonyum yapmak doku uyumu haricinde ciddi bir avantaj sağlamaz hatta maliyeti düşünürsek dezavantajlı bile sayılabilir ama estetik abutmentlerin kullanıdığı ön bölgelerde zirkonyum en iyi seçenektir.

Yerli impant mı, yabancı implant mı? En iyi ve en ucuz implant hangisi?

Piyasa ortalama 1000-2000 implant markası var Ankara da da tahminim 100 ün üzerinde implant markası aktif olarak kullanılıyor. Bazıları yerli bazıları yabancı genelde her implant üreticisi de hocam bizim implant İsviçre malı v.b sanayi de güvenirliğini ispat etmiş gelişmiş ülke isimlerini öne çıkararak bir pazarlama taktiği sergiliyorlar implant hastası da doğal olarak Alman malı implant mı yerli implant mı diye sorulunca Alman malına yöneliyor örneğin. Ama burada çok fazla etken söz konusu örneğin Ankara Ostimde ,Türkiyede ya da maliyetin düşük olduğu ülkelerde üretilen implantlar Avrupa ülkelerine gönderiliyor burada etiketlenip sanki burada üretilmiş gibi pazarlanıyor.  Ya da orijinal implantların birebir sahteleri üretilebiliyor.

Sonuçta biz hekim olarak nasıl kendimizi ve hastalarımızı koruyoruz derseniz. Yıllarca piyasa da olan güvenirliğini ispat etmiş ve yıllarca denenmiş dağıtıcısı belli sağlam şirketlerin ithal ettiği implantları kullanıyoruz. Diş hekiminize güvenmek en doğru yaklaşım ülke ismine takılmaktansa.