Bu yazımızda siz hastalarımıza implant hakkında bilgiler verecek ve aklımızda soru işaretleri oluşturan yerleri cevaplandırmaya çalışacağız.

implant-tedavisi-hakkinda-genel-bilgi

 

Implant Tedavisi Hakkında Genel Bilgi

Dental implant uygulamaları 20 yıl öncesine kadar çok yaygın olmamasına karşın günümüzde dolgu yapılması, diş çekilmesi gibi rutin bir hale gelmiştir. Düşünüldüğünde çene kemiğinin içine titanyum bir yapı yani halk deyimiyle vida yerleştirilmesi korkutucu gelebilir. Fakat bu operasyon, hasta genel anestezi gibi bir istek sunmadığı taktirde doğru bölgelere lokal anestezi eşliğinde uygulanır. Hastanın operasyon sırasında ağrı hissetmesi söz konusu bile değildir. Operasyon sonrasında çok ufak ödem ve sızı hissi olması normaldir, çok ciddi ağrı senaryosu  %3-5 i geçmez.  Bu süreci takiben implant için en önemli süreç yani implantın kemiğe bağlanma süreci başlar. Implant çevre dokulara tutunur ve ortalama 3-4ay sonrasında yükleme dediğimiz implantın esas diş fonksiyonu görecek protez kısmı yapılır. Bu işlemler tamamen bittikten sonra da rutin 6 ayda bir kontrollere çağırılır.

Başarının Anahtarları    

  • Şikayetin ve beklentinin tam olarak anlaşılması
  • Tıbbi geçmişini hastalıklarının değerlendirilmesi
  • Detaylı ağız içi ve radyolojik incelemeler
  • Doğru planlamanın yapılıp operasyonun uygun teknikle gerçekleştirilmesi
  • Tedavi sonrası kontrollerin aksatılmaması

implant-tedavisi-nedir

Implant Tedavisi Nedir?

Implant tedavisi; ağızda fonksiyon görmesi gereken dişlerin eksikliğinde uygun şartlar sağlandığında, bu eksik dişlerin yerine yapay diş köklerinin eklenmesi işlemidir

tek-dis-eksikliginde-implant-tedavisi

 

Tek Diş Eksikliğinde Implant Tedavisi

Tek diş eksikliklerinde iki adet tedavi seçeneğimiz vardır. Bir tanesi çevire dişlerden gerekli miktarda aşındırma yaparak oluşturacağımız protez köprüler. Diğeri ise çevre diş ve dokulara hiç müdahale etmeden o boşluğa uygulanacak implant seçeneğidir. Protez köprü tedavisinin de bazı avantajları olmasına karşın implant bu özelliğinden dolayı çok fazla tercih edilmektedir.

 

 

birden-fazla-dis-eksikliginde-implant-tedavisi

Birden Fazla Diş Eksikliğinde Implant Tedavisi

Birden fazla diş eksikliğinde eksik dişlerin bulunduğu bölge ve sayıya bağlı olarak tedavi planları çeşitlenmektedir. Çevre dişleriniz buna izin veriyorsa aşındırılarak oluşturulabilecek protez köprüler, çevre dokulardan destek alan hareketli protezler,  sistemik,anatomik ve çevre dokuların izin verdiği durumda planlanacak implantlar.

total-dis-eksikliginde-implant-tedavisitotal-dis-eksikliginde-implant-tedavisi 2

Total Diş Eksikliğinde Implant Tedavisi  

Total diş eksikliklerinde tedavi seçenekleri hastanın protezden beklentisi, sistemik durumu, anatomik oluşumlar ve kemik miktarına göre çok sayıda tedavi planı ortaya çıkmaktadır. Uygulanacak implant sayısına bağlı olarak hastaya sabit protez , yarı sabit bir protez yapılavileceği gibi tam hareketli protezlere de yönlendirilebilir.

Dental implant uygulamasında başarı oranı nedir?

Doğru teşhis, uygun teknikle cerrahi operasyon,doğru protez planlaması ile %98 lere varan başarı söz konusudur. Uzun dönemde hastanın oral bakımı çok önemli bir faktördür.

Herkes implant yaptırabilir mi?

Ağız içi inceleme, radyolojik kayıtlar, tıbbı geçmişiniz ve beklentileriniz değerlendirilir. Eğer ihtiyacınız varsa yapılabilir.

İmplant yerleştirilir yerleştirilmez üzerine diş yapılabilir mi?

Dişeti ve kemikte en ufak enfeksiyon izlenimi bulunmayan, kemik seviyesi fazlasıyla yeterli olan, kritik olmayan vakalarda tercih edilir.

Diş çekilip aynı seansta implant yapılabilir mi?

Çekilecek dişte kaynaklı kemiğe yansıyan bir enfeksiyon olmadığı durumlarda yapılır. Hastanın oluşacak dişsizlik problemini çözmek için tek seansta önemli bir adım atılmış olur. Çekim boşluklarına aynı seans yapılmamış ise kişiye göre değişen 2-3 ay gibi bir süre beklenir.

Diş implant fiyatı? Vidalı diş fiyatı? Dental implantlar kaç lira?

Bu konuda telefon ile veya internet üzerinden alacağınız fiyatlar çok yanıltıcı olabilir. Çünkü her hasta ayrı bir vaka, ayrı bir planlama ve protez gerektirir.

Sallanan dişim var implant yapılır mı?

Öncelikli olarak ağız içi muayenede diş etleriniz değerlendirilmeli ve gerek görülür ise o diş oradan alınıp diş eti sağlınınız yerine getirildikten sonra impant uygulanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki hiçbir şey hekimin hastasını muayene etmesi yerine geçemez. Muayene olmadan internetten alacağınız her türlü tedavi planı ve fiyat bilgisi sizi yanıltabilir.