Estetik kelime anlamı olarak "Güzellik duygusuna uygun olan." demektir.

estetik

Estetik Diş Hekimliği ise bu Estetik kavramının bilimsel imkânların el verdiği ölçüde diş ve dişetlerine dokunuşlar yaparak; kişiye özel ideal gülümseme hattının, diş etlerinin, diş boylarının, renklerinin, kaybedilmiş fonksiyonların düzeltilmesidir.

Günümüzde yapılan birçok araştırma şunu ortaya koymaktadır; Sağlıklı dişlere sahip olan, gülümsemesine güvenen kişiler sosyal çevre ve iş ilişkilerinde özgüveni daha yüksek hareket etmekte ve daha fazla önemsenmektedir. Buna bağlı olarak Diş Hekiminden beklenti sadece diş ve diş eti sağlığı değil, buna ek olarak estetik beklentileri de yerine getirmektir.

Estetik Diş Hekimliğinde en önemli konulardan biri de hastanın beklentisini başlangıçta tam olarak anlatması ve planlamanın buna göre şekillenmesidir. Her ne kadar altın oran, yüz hatları rehberliğinde çalışılsa da Estetik kavramı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hekim gerek önce alacağı fotoğraflar veya modeller ile tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırmasını sağlamalıdır.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Tasarımı yazımızda bahsedeceğimiz Estetik Diş Hekimliği uygulamalarının; hastanın beklentisi, ağız içi ve radyografik bulgular incelenip tedavinin önceden planlanıp hastaya sunulmasıdır.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları ile Hangi Durumlar Çözülebilir?

  • Dişlerdeki şekil bozuklukları, aralarındaki boşluk veya çapraşıklıklar, komşu diş ilişkileri.
  • Dişlerdeki kalıtımsal olan veya olmayan tüm renklenmeler.
  • Yüz asimetrisine neden olabilecek kadar yanlış konumlanmış dişler.
  • Diş eti seviyesinin kısa kalması veya uzun olmasına bağlı oluşan estetik problemler.
  • Diş etlerindeki morarma ve düzensizlikler.

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Detaylı Bilgi İçin Linklere Tıklayınız.