Hangi Braketi Tercih Etmeliyim, Ortodontik Tedavi Görecek Hastalara Öneriler

Özellikle erişkin hastalar için ortodontik tedaviye karar vermek başlı başına bir problem iken karar verdikten sonra da hangi diş telini tercih etmeliyim sorusu yine önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Hele birkaç ortodontiste muayene olduktan ve internette biraz dolaştıktan sonra çoğunlukla hastalarımızın kafası iyice karışıyor.

 O yüzden bu yazımızda metal, şeffaf, porselen diş telleri, görünmez şeffaf plaklarla ortodontik tedavi, içten lingual diş telleri ve bunların birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlarını, ortodontik tedavi fiyatları ve ortodontist seçimi konusunda tavsiyelerde bulunduk;

Klasik Metal Braketler İle Ortodontik Tedavi

Klasik Metal Braketler İle Ortodontik  Tedavi

Halen bir çok hastamız metal braketleri yoğunlukla tercih etmektedir. Artık günümüzde diş teli tedavisi erişkinler arasında da oldukça yaygınlaştı kimse diş tellerine sahip birini gördüğünde garipsemiyor.

Metal braketler ile ortodontik tedavi seramik braketlere göre çok ciddi olmasa da tedavi süresi olarak daha kısa sürmektedir. Bu metal ve seramik braketlerin sürtünme katsayılarının farklılığından kaynaklanır. Ama ortodontik tedavi süresini etkileyen başka birçok faktör olduğu için bu çok ölçülebilir düzeyde değildir. Siz ortodontik tedavi süresini her iki braket için normal vakalarda yine 1-1.5 sene civarı düşünebilirsiniz.

Genellikle metal braket fiyatları seramik şeffaf diş rengindeki braketlere göre daha uygun düzeydedir. Ankara da diğer hekimlerden de gözlemlediğim kadarıyla metal ve porselen braketler arasında ortalama %10-20 arasında farklar mevcut. Peki fiyat ne derseniz vakaya göre 2000 TL ye de ortodontik tedavi var 10.000 TL yede bu hekime kliniğine göre değişiyor. Türk Diş Hekimleri birliğinin yayınladığı bir rehber fiyat tarifesi de var ama her işlemi birim birim ayırdığı için hastalar için çok faydalı olmuyor.  Fiyat konusunda aşağıda anlatacağım şekilde biraz araştırarak ortalama olarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Metal braketler daha dayanıklı denilebilir porselen braketlerde bazen ufak kırılmalar olabilmekte ama bunu genelde ortodontistler bir ücret talep etmeden değiştirmektedir. Tabi ki sizin doktorunuz farklı davranabilir bunu baştan konuşmanız faydalı olabilir.

Metal braketlerinde kendi içinde kendinden kilitli, mini gibi çeşitli tipleri var.

Seramik Braketler İle Ortodontik Tedavi

Seramik Braketler İle Ortodontik Tedavi

Bunların metal braketlerden tek farkı diş rengi estetik bir materyalden üretildikleri için görünürlüğü son derece azdır.

Estetik beklentisi yüksek olan her hasta da rahatlıkla kullanılmaktadır. Yaş önemli değildir. Bazen çocuk hastalar bile tercih edebiliyor.

Tedavi süresini biraz uzatabilirler. Ama çok ciddi bir fark oluşmaz süre bakımından. Teknik özelliklerini iyileştirmek için telin brakete temas ettiği yerler metal diğer yerleri seramik olan tipleri de vardır ( metal slotlu seramik braketler)

Seramik, şeffaf diş braketleri, diş telleri fiyatları diğer metal braketlere göre genelde %10-20 civarında daha pahalıdır. Görünüm dışında daha artı bir özellik katmaz.

Sonuçta diş tellerim az gözüksün çok fark edilmesin diyorsanız rahatlıkla seramik braketleri tercih edebilirsiniz. 

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi

Son zamanlarda moda olmuş bir tekniktir. Her hangi bir braket ya da ağıza sabit yapıştırılan bir aygıt içirmez.

Her diş hareketi bir plakla yapılır. Diş çapraşıklığının yamukluğunun derecesine göre 3-20 arası şeffaf plaklar bir bilgisayar programı yardımı ile üretilir hastaların günde 20-22 saat bu plakları kullanıp 3 hafta da bir değiştirerek dişlerini düzeltilmesi beklenir.

Tedavi protokolünde dişer arasından dişe zarar vermeyecek miktarda basit aşındırmalar yapılabilir. Bazı dişlerin üzerinde diş hareketine destek olmak amaçlı ufak diş renginde butonlar yapıştırılabilir.

Braketler olmadığı için ciddi bir estetik vadederler. Günde 20-22 saat kullanılsa da istenilldiği zaman çıkarılma özgürlükleri vardır.

Dezavantaj olarak şeffaf plak fiyatları diğer tedavilere göre biraz daha maliyetli olabilir. Özellikle iskeletsel olmak üzere her vakada sonuç olmak mümkün değildir. Bazı vakalar sadece braketler ile tedavi edilebilir. İlk bir iki gün alışma aşamasında konuşma problemi oluşturabilirler. Bazı hastalara her yemekte çıkarıp tekrar takmak zor gelebilmektedir.

Lingual Braketler

Lingual Braketler

Dişlerin iç tarafından uygulanan braket sistemleridir. Dişlerin iç tarafında olduğu için gözükmezler ortodontik tedavim hiç fark edilmesin diyorsanız sizin için iyi bir estetik seçenek olabilir.

Bazı vakalarda tedaviyi çok kolaylaştırırken ( örneğin derin kapanış hastaları) bazı vakaları lingual ortodonti ile tedavi etmek te oldukça güçtür ( örneğin açık kapanış)

Dil alanını sınırladığı için özellikle çekimli vakarda kullanılan aygıtlarla beraber dilde yaralanmalar özellikle ilk başlarda ciddi konuşma problemleri oluşturabilir.

Bazı sistemler kişiye özel lingual braketlerin üretimini gerektirir özellikle bunlar olmak üzere diğer tüm sistemlere göre ciddi manada pahalıdır. Kişiye özel üretilen lingual braket sistemleri yurtdışında üretilip geldiği için yurtdışı fiyatları 4000-5000 euroları bulabilmektedir. Tabi net fiyat bilgisi için doktorunuzu muayene olmalısınız. Muayene olmadan internetten alacağınız tüm fiyat bilgileri sizi yanıltır.

Ortodontik Apareyler

Ortodontik Apareyler

Aparey derken takıp çıkarılabilen ortodontik aygıtlar anlaşılmalıdır. Bunlar ile başlı başına bir tedavi yapılabileceği gibi sabit bir ortodontik tedavini parçası da olabilirler.

Örneğin büyüme gelişmesini tamamlamamış alt çene geriliği sefalometrik analiz ile gösterilmiş bir hasta da ilk önce twin-block, moboblok gibi ortodontik apareyler ile alt çene fonksiyonel olarak öne alınıp sonra diğer diş çapraşıklıklarını tedavi etmek için sabit diş tellerine geçilebilir.

Ya da bütün dişleri düzgün tek bir dişi geride olan bir hastaya tüm dişlere tel takmadan basit bir kros apareyi ile ortodontik sorunu tedavi edilebilir.

Yine ortodontik apareyle kısmına bir ortodontik problem daha ortada yokken oluşmasını önlemek amacı ile yapılan yer tutucular, dil parmak emme gibi alışkanlık engelleyici cihazlar da eklenebilir. Fiyatları sabit braketlere göre daha uygundur.

Ortodontik Tedavi Görecek Hastalara Doktor Seçimi ve Ortodontik Tedavi Ücretleri Konusunda Tavsiyeler

Birçok farklı ortodontik tedavi tekniği vardır. Bunu ihtiyacınıza, bütçenize, beklentilerinize göre ortodonti uzmanız ile beraber belirlemelisiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi bir teknik ya da braket tipi size uygun gelse de sizin probleminiz için uygun olmayabilir. Bazı problemler halk arasında diş yamukluğu işte denilip tüm diş yamuklukları aynı gruba sokulsa da tedavileri son derece farklı olabilir.

Yine günümüzün ekonomik koşuları içerisinde ister istemez hastalarımız için fiyat son derece önemli bir konu. Hatta çoğu zaman doktor seçimde bile çok etkili. Bu konuda da tavsiyem araştırma yapın özel bir tercihiniz yoksa bir iki doktordan muayene randevusu alıp diş teli konusunda fiyat alıp ortalama bir fikir edinin. Zaten kafanızda bir şeyler canlanmış olur. Çoğu doktor ortodontik tedavilerde tedavi süresi de uzun olduğu için taksit yapar.

Ortodontik tedavinizi yapacak doktorun  kesinlikle bu konu ile uğraşan ortodonti uzmanı olduğundan emin olun. Çünkü ortodonti diş hekimliği üzerine ilave 4 yıl daha eğitim görmeyi gerektiren diş hekimliğinde bir uzmanlık dalıdır. Bazı meslektaşlarımız resmi bir geçerliliği olmayan 1-2 aylık kurslarla bu tedaviyi yapmaya çalışıyorlar ve görüyoruz ki bir çok vakada işin içinden çıkamıyorlar maalesef.

Ayrıca klinik seçerken ortodonti uzmanının orada resmi olarak çalıştığından diplomasının, uzmanlık belgesinin, çalışma izin belgesinin duvarda asılı, kapıda isminin yazılı olduğundan emin olun. Bu çok önemli çünkü maalesef birçok klinikte doktora ya da uzmanlık öğrencileri ya da aynı zamanda devlette çalışan dışarıda çalışması yasak olan ya da kliniği olmayan ortodontistler kaçak göçek çalıştırılabiliyor. Buralarda belki daha az ücret istenebilir ama daha uygun fiyata yaptıracağım derken mesleğinde yetersiz, eğitimini tamamlamamış kişilerle karşılaşıp tedavinizi zora sokabilirsiniz. İstediğiniz zaman randevu bulamazsınız çünkü her zaman klinikte olmazlar. Doktor devamlılığı gerektiren ortodontik tedavilerde sık sık doktorunuz değişebilir her şeyden öte yasal olmayan devlet denetiminden mahrum bir işe ortak olmuş olursunuz. O yüzden mağdur olmamak için kesinlikle tedavinizi yapacak doktorun çalışma izin belgesini ve uzmanlık diplomasını çekinmeden sorun bu sizin en doğal hakkınız çünkü ikinci bir ortodontik tedavi şansınız ve isteğiniz olmayabilir.

Bunun haricinde her ortodontistin çalışma şekli ve tedavinize yaklaşımı farklı olabilir örneğin bir ortodontist size çekimli bir tedavi önerirken diğeri çekim yapmayabilir ya da bir ortodontist apareylerle tedaviye başlarken diğeri direkt sabit diş tellerinizi takabilir. Bu farklılıklar birinin yanlış olduğu manasına gelmez. Her ortodontistin kullandığı teknik, alışkanlıkları, tedaviye bakışı farklı olabilir. Sonuç aynı olacaktır. O yüzden tedaviye karar verdikten sonra ortodonti uzmanınızın dediklerini yapın diğerlerini unutun.