Invisalign  nedir?

Invisalign nedir?

            Invisalign, dişlerdeki ortodontik soruları düzeltmeyi amaçlayan bir şeffaf plak markasıdır . SmartTrack® adlı patentli bir termoplastik malzemeden yapılmıştır.

Invisalign Hangi Diş Problemlerini Düzeltebilir?

Derin kapanış

Açık kapanış

Çapraz kapanış

Dişler arası açıklık, diastema, seyrek dişler

Çapraşık Dişler

Gülüş Estetiği

Gummy Smile gibi bir çok ortodontik sorun için tedavi seçeneği olabilir.

Invisalign Hangi Diş Sorunlarınlarında Önerilmez?

            Özellikle çekim gerektiren karmaşık maloklüzyonları olan hastalar. Bu durumlarda, geleneksel braket sistemleri daha etkin olaibilir.

            Temporomandibular eklem bozukluğu (TMD) olan hastalar. Bazı durumlarda, Invisalign takmak çene ağrısını şiddetlendirebilir veya hastanın TME ile ilgili sorunlarını etkileyebilir.

Invisalign Nasıl Çalışır?

            Tedavi, Invisalign sistemi konusunda eğitim almış, sertifikalı bir olunacak muayene ile başlar. Bu ilk muayenede diş hekimi gülümsemenizi, ortodontik sorununuzu istek ve beklentileriniz doğrultusunda  değerlendirecek ve invisalign için uygun bir hasta iseniz size özel bir dijital ortodontik tedavi planı hazırlayacaktır.

            Diş hekiminiz dişlerinizin dijital taramasını, özel ağız içi tarayıcılarla yapacak ayrıca  genel bir röntgeninizi ve resimlerinizi alacaktır.

            Daha sonra tedavi planını yapacak ve invisalign şeffaf plaklarının üretimini sağlayacaktır. Ayrıca bu sistemde Diş hekiminiz,pek olarak dişlerinizi hareket ettirmeye yardımcı olması için özel diş renginde dişler üzerine küçük ataşmanlar ekleyebilir.

 

Invisalign Tedavi Süresi Ne Kadardır?

            Tedaviler vakaya göre ortalama 6-18 ay sürebilmektedir.

            Pakları günde 20-22 saat takmalısınız, anacak bu vakaya göre değişebilir. Plaklara alışmak birkaç gün sürebilir. Bu sürede çok hafif pelteklik hissedebilirsiniz. Ayrıca muhtemelen biraz baskı yaşayacaksınız, bu da plakların çalıştığı anlamına gelir.

Diş hekiminiz, sizi 4-6 hafta da bir görmek isteyecektir.

Tedavinizin sonunda, ideal bir oklüzyon ve gülümseme oluşturmaya yardımcı olmak için ek plaklara ihtiyaç olabilir, bu da yeni bir digital tarama ve plak üretimi manasına gelir.

            Tedaviniz bittikten sonra dişlerinizin tekrar eski haline dönmesini engellemek için ortodonti uzmanınız değişik pekiştirme aygıtları da önerecektir.

Invisalign'ın Etkilerini Ne Zaman Görmeye Başlarım?

            Invisalign'ın faydaları birkaç haftadan itibaren görmeye başlarsınız. ancak bu tedavi planına göre değişir. Bazen bu değişimleri siz fark etmeyebilirsiniz.

Invisalign Tedavisi Ne Kadar Etkilidir?

            Invisalign, ortodontik maloklüzyonları ve dijital gülüş dizaynı için neredeyse görünmez bir ortodontik tedavi yöntemidir. Hem yetişkinler hem de gençler hatta çocuklar bile tercih edebilir ( invisalign first ). Dünyada  1,4 milyondan fazla genç dahil olmak üzere 9 milyondan fazla insan Invisalign ile tedavi gördü.

Invisalign Plakları Nerede Üretilir?

            Amerikan menşeili bir firma olan invisalign , büyük plak üretimini Meksikada yaptırmaktadır.

Invisalign Plakları Neden Üretilir, Sağlığa Zararlı mıdır?

            Multiplayer aromatic thermoplastic polyurethane / copolyester. Bisphenol-A içermez hemilelik, emzirme vb. durumlarda güvenle kullanabilirsiniz.

Invisalign plakaları ile Çay, Kahve, Sigara içebilir miyim?

            Termoplasttık bir madde olduğu için çok sıcak şeyler tüketmemelisiniz. Ayrıca hiçbir hastam sigara içsin istemem ama zaten kullanıyorsanız plakları sarartabilir ama plaklar 1-2 haftada bir değişeceği için bu etki sınırlı olacaktır.

Invisalign, şeffaf plak mı geleneksel diş telleri mi?

            İkisinin de bir birine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bu sizin estetik beklentilerinize, ekonominize, probleminizi şiddetinize göre değişir.

Invisalign, şeffaf plak sistemleri Ücreti Ne Kadardır, Çok mu pahalıdır?

            Genel olarak şeffaf plak sistemleri klasik braketlerden daha pahalıdır.  Türk diş Hekimleri Birliği 2022 yılı için Ağır vakarda şeffaf plaklarla ortodontik tedavi ücretini plak ücreti hariç 16200 Türk Lirası olarak önermiştir ayrıca plak ücreti de bu rakama eklenecektir. Vakanın şiddetine göre yine plak ücreti hariç olarak bu rakam 7560 TL ye kadar düşmektedir.

            Sağlıklı fiyat bilgisi için diş hekimiz ya da ortodonti uzmanınıza muayene olmalısınız.

Çocuklar da invisalign yaptırabilir mi?

            Evet invisalign de çocuklar içinde tedavi planları vardır.

Dr. Enver Akın Özkan Ortodontist