Bu yazımızda siz hastalarımıza “Şeffaf Plaklarla Telsiz Ortodontik Tedavi (Invisalign)” ve “Lingual Ortodonti (Incognito)”  tedavi seçenekleri hakkında bilgi vereceğiz. 

Son dönemde popülerleşen “Görünmez Diş Telleri” kavramını iki başlık altında inceleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi Invisalign dediğimiz şeffaf plaklar (diş kalıpları) kullanılarak yapılan tedavi, diğeri ise Incognito dediğimiz dişlerin dışardan görünen yüzeyine değil de lingual yani ağız içine bakan yüzeyine braketlerin yerleştirilmesiyle yapılan tedavidir.

seffaf-plaklarla-telsiz-ortodontiinvisalign

Şeffaf Plaklarla Telsiz Ortodontik Tedavi (Invisalign)

Bu özel tekniğin en büyük avantajı  size herhangi bir tel veya braket kullanılmadan ortodontik tedavi imkanı verir. Kullanılan şeffaf plaklar tamamen sizin ağız ölçülerinize ve ihtiyacınıza uygun olarak hazırlanır, kademeli bir şekilde dişler hareket ettirilerek,  plaklar değiştirilerek tedavi tamamlanır.

Tel ve braket ile yapılan ortodontik tedavilere  göre çok daha konforlu olması, diş etlerinde yaralanmalara neden olmaması, rahat bi şekilde yemek yenmesine olanak sağlaması gibi birçok avantajı vardır. Buna karşın her ortodontik vaka da uygulanamaması, takıp takmama insiyatifinin tamamen hastada olması dezavantajlarından sayılabilir.

lingual-ortodontiincognito

Lingual Ortodonti (Incognito)

Bu tedavi seçeneğinde ortodonti gördüğünüzü yalnızca ortodontistiniz ve siz bilirsiniz. Ortodontik tedavinin temeli olan braketler dişlerin Lingual yüzeyi yani iç yüzeylerine uygulanır.  Braketler hiç görünmedikleri için estetik açıdan da kaygılanmanızı gerektiren bir durum yoktur.

Unutulmamalıdır ki hiçbir şey hekimin hastasını muayene etmesi yerine geçemez. Muayene olmadan internetten alacağınız her türlü tedavi planı ve fiyat bilgisi sizi yanıltabilir.