Bu yazımızda “Zirkonyum Diş Kaplama Nedir ve Avantajları?”,”Zirkonyum Dişler Hangi Durumlarda Yapılır?”, “Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Oluşturulur?”,” Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?”,” Zirkonyumun Dezavantajı Var mıdır?”,”Diş Eti Hastalığı Olanlarda Zirkonyum Yapılır mı?”,” Zirkonyum Kaplama Diş Fiyatları?” konularından bahsedeceğiz.

Öncelikle unutulmamalı ki internet üzerinden, ağız içi ve radyograflar görülmeden yapılacak planlamalar yanıltıcı olabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir ve Avantajları?

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir ve Avantajları?

Zirkonyum kaplamalar; metal altyapılı kaplamalarda gördüğümüz diş etlerindeki koyu renklenme gibi olumsuz özellikleri ortadan kaldıran yeni nesil estetik ve biyouyumluluğu çok yüksek kaplamalardır. Işık geçirgenliği ve estetik olarak büyük beklentileri karşılayabilmesi açısından metal destekli kaplamaların çok önüne geçmektedir.

Mevcut ışık geçirgenliği sayesinde metal destekli porselende karşılaştımız mat görüntü olmaz ve daha sağlıklı, orijinal dişe yakın bir görüntü oluşturur.

Fotoğraf çekimlerinde flaş altında metal destekli porselende oluşan opak görüntü zirkoyumda oluşmaz.

Bazı kişilerde görülen metal alerjisi için de çok güvenilir bir çözümdür.

Ağızda tat bozukluğu,metalik tat oluşturmazlar.

Isı iletkenliği düşük olduğu için dişlerde hassasiyet oluşturma ihtimalleri daha azdır.

Zirkonyum Dişler Hangi Durumlarda Yapılır?

Genellikle estetik amaçlı olarak, ortodontik tedavi uygulanmasını istemeyen ve ön dişlerinde ayrıklık,çaprakşıklık,eksiklik olan kişilerde, aşırın renklenmiş ve kalıtımsal koyu renklenme bulunan kişilerde, metal destekli porselenden beklediği estetik seviyeyi bulamayan kişilerde diş etlerindeki koyu renklenmenin giderilmesi amacıyla, dişlerde altın oran estetiğini sağlamak amacı bu kaplamaların kullanılma alanlarından bazılarıdır.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Oluşturulur?

Dişler zirkonyum kaplamalar için hazırlandıktan sonra ölçü maddeler ile dişlerin bir modeli hazırlanır. Bilgisayar destekli sistemler üç boyutlu tarayıcılar kullanılarak bu veriler bilgisayara aktarılır ve özel tezgahlarda uygun formda Zirkonyum bloklar aşındırılarak alt yapı hazırlanır. Daha sonrasında uygun renkte seramik eklenerek bitime hazırlanır. Prova seansında hastanın beklentisi doğrultusunda son form düzenlemeleri yapılır ve işlem bitmiş olur.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Eğer dişetlerin de herhangi bir işlem gerekmiyorsa ve dişeti sağlıyı yeterli düzeyde ise 7-10 gün içinde tamamlanır.

Zirkonyumun Dezavantajı Var mıdır?

Klasik metal destekli porselenlere göre maliyetinin fazla olması tek dezavantajı sayılabilir.

Diş Eti Hastalığı Olanlarda Zirkonyum Yapılır mı?

Sadece zirkonyum değil diğer protetik tedaviler için de ilk olarak diş eti sağlınının düzeltilmesi ve protezin sağlıklı dişeti üzerine yerleştirilmesi çok önemlidir.

Zirkonyum Kaplama Diş Fiyatları?

Zirkonyum kaplamalar yapılmadan önce dişeti sağlığının sağlanması için farklı tedaviler gerekebilir ve buna bağlı olarak tedavi fiyatları, planlamalar değişebilmektedir. Kişinin bu tedaviye ihtiyacı detaylı muayenede değerlendirilmeli ve ücretlendirme ona göre yapılmalıdır. İnternet üzerinden ağız içi ve radyograflar görülmeden yapılacak planlamalar yanıltıcı olabilir.