Bu yazımda son dönemlerde popülerleşen bir yöntem olan Diş Beyazlatma(Bleaching) hakkında genelde merak edilen “Doğal Diş Rengi”, “Dişler Neden Renklenir?”,“Diş Beyazlatma Nedir?” ,”Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?”, “Diş Beyazlatma Herkese Yapılır mı?”, “Diş Beyazlatma Dişe Zarar Verir mi?”,” Diş Beyazlatma Fiyatları” konularını açıklayacağım.

Doğal Diş Rengi?

Doğal dişler kişinin ten rengi,göz rengi,saç rengine göre değişiklik gösterir, beyazdan griye kadar çok geniş bir diş renk yelpazesi vardır. Bu konuda hastanın hijyen olarak eksiği yoksa genetik ön plana çıkmaktadır. Bazı kişiler çok iyi bir bakım uygulamasına rağmen sarı renk tonu dişlerde ağırlıkta olabilmektedir.

Dişler Neden Renklenir?

Dişin rengini etkileyen faktörler

  • Kötü ağız hijyeni ve gıda renklenmeleri.
  • Sigara kullanımı.
  • Genetik yatkınlık ve bazı genetik kökenli hastalıklar.
  • Yaşla beraber meydana gelen renklenmeler.
  • Eski dolgular

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş Beyazlatma işlemleri hastaların kurtulmak istediği sararan ve renklenen lekeli dişlerin tabakalarına (mine ve dentin) uygulanan; dişlerin rengini açan ve daha sağlıklı bir renk oluşturan  işlemlerdir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Bu tedavi için 3 tip yöntem uygulanmaktadır.

1-Office Bleaching (Ofis tipi beyazlatma)

2-Home Bleaching (Ev tipi beyazlatma)

3-Devital Bleaching (Kanal tedavili dişi beyazlatma) 

1-Office Bleaching (Ofis tipi beyazlatma)

Office Bleaching (Ofis tipi beyazlatma)

-Hekim tarafından klinik ekipmanlardan destek alınarak uygulanan beyazlatma işlemidir. İşlemde ışın kaynağı ve jel sistemi kullanılır.

-İşleme hazırlık aşamasında diş etlerini korumak amaçlı özel  bariyer uygulanır.

-Dişlerde tam ve homojen bir etki sağlamak için dişler temiz ve kuru hale getirilir.

-Beyazlatma istenilen her noktaya belirli kalınlıkta jel uygulanır ardından lazer uygulamasına geçilir.

-30-60 dk süren seans tamamlandıktan sonra jeller ve bariyer temizlenir.  2-3 seans gerekebilir.

-Hekim kontrolünde olduğu için en etkin yöntemdir. Diğer yöntemlerle kombine edildiğinde ideal sonuç alınır.

2-Home Bleaching (Ev Tipi Beyazlatma)

Home Bleaching (Ev Tipi Beyazlatma)

-Renklenme problemi çok yoğun olmayan hastalarda uygulanabilecek beyazlatma sistemdir.  Bu sisteme uygun olunup olunmadığının hekim tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

-- Tedavi uygulanacaksa ;

- Hastanın çene ölçüleri alınır.

- Bu ölçülere göre özel bir madde ile plaklar hazırlanır. Dişlere tam uygun bir plak diş eti harabiyetinin önlenmesinde çok önemlidir.

- Hastaya kendi için hazırlanılmış plağın içerisine yerleştireceği ilaç, plağı günlük uygulama süresi, tedavinin öngörülen bitiş zamanı hakkında bilgi verilir ve tedavi başlamış olur.

- Kontrol seanslarında diş rengi değişim takibi için fotoğraflar alınır.

3-Devital Bleaching (Kanal tedavili dişi beyazlatma)

-Diğer beyazlatma yöntemleri ile devital(cansız) dişlerde yeterli beyazlatma gerçekleştirilemez.

-Devital Bleaching; Kanal tedavisi yapılmış veya daha öncesinde canlılığını kaybetmiş dişlerde oluşan renklenmenin giderilmesi işlemidir. İstenilen renge ulaşana kadar tedavi seanslar halinde ilerletilir. Daha sonra dişin kalıcı dolgusu yapılarak işlem tamamlanır.

Diş Beyazlatma Herkese Yapılır mı?

-Beyazlatma işleminden önce detaylı bir anamnez alınmalıdır. Yani görülen renklenmeler dışında hastanın diş eti çekilmeleri, dental geçmişi, sigara vb. alışkanlıkları değerlendirilmelidir.

-Belirli bir miktardan fazla diş eti çekimiş, diş hassasiyeti olan, yoğun sigara kullanan, renkli içecekleri çok fazla kullanan kişilerde beyazlatma uygun bir işlem değildir. Diş eti çekilmiş kişilerde aşırı hassasiyet olabilir.

-Eğer alışkanlıklarını düzenleyebilirseniz 12 ay boyunca daha beyaz dişlerinizi kullanabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Dişe Zarar Verir mi?

-Hayır! Araştırmaların sonuçlarına göre hekim gözetiminde yapılan beyazlatmalarla etkin ve güvenilir sonuçlar alınmaktadır. Diş ve dişetleri zarar görmez.

-Beyazlatma için piyasada satılan bazı toz ve maddeler diş minesini çizer,diş eti sağlığınızı bozar. Bu yüzden daha çok renklenme, daha çok hassasiyet kaçınılmaz olur. Bilinçli ellerde doğru malzemeler kullanılarak uygulanması çok önemlidir.

Diş Beyazlatma Fiyatları?

-Dişlerdeki renklenme miktarı,beyazlatma tedavi tipi ve uygulanması öngörülen seans sayısına göre fiyat değişiklik göstermektedir.  En doğru bilgi diş hekimi muayenesinden sonra elde edilebilir.