DENTAFOBİ(Diş hekimi korkusu) = Sağlıklı dişlerle aramızdaki engel

Bir çok kişinin kabusu haline gelen bu durum diş hekimi olarak çözmemiz gereken önemli bir konudur.  Bu korkunun çok fazla nedeni olabilmektedir. Özellikle çocukluk döneminden başlayan ve sonra devam eden yaşanan kötü tecrübeler, izlenimler o koltuktan kaçılmasına neden olmaktadır. Bunun en temelinde sürekli düşünülen acı hissedileceği ve iğne korkusu yer almaktadır.

Günümüz gelişen teknolojisi ve üretilen malzemeler bu korkuyu aşmak için diş hekimlerine çok yardımcı olmaktadır. Anestezi yapılacak iğne uçlarının çapları düşürülmüş, iğne yapılmadan ağrı hissedilmemesi için sprey ve jel şeklinde lokal anestezikler üretilmiştir. Ağrısız tedavinin en önemli basamağı bu anestezidir.

Ayrıca hipnoz ile bu korkunun yenilmesi de bir seçenektir. Çok ileri vakalarda ise diş hekiminin yardım alması ve psikoloğunda tedaviye dahil  olması gerekebilir.

Unutulmamalı ki dişlerimizde oluşan hassasiyetler; daha sonra oluşacak ağrıların habercisidir.Ne kadar erken başlanırsa tedavi süreleri o oranda azalacaktır. Ağız içinde oluşan hiçbir sorun kendi kendine tedavi olmaz. Mümkün olduğunca 6 ayda bir diş hekimi kontrollerini önemseyip bu korkuyu alt edebilirsiniz.