FİSSUR ÖRTÜCÜLER - DİŞ OJESİ - FİSSUR SEALENT

FİSSUR ÖRTÜCÜLER - DİŞ OJESİ - FİSSUR SEALENT

Aynı tedaviyi anlatan farklı terimlerdir.

Temel olarak Fissur Nedir?

Azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde pit ve fissür dediğimiz girinti,çıkıntılar bulunmaktadır. Bu bölgeler derinlere inildikçe bakteriler için mükemmel bir konak, diş fırçası kılları için ulaşılamaz alanlar olmaktadır.

Fissür örtücü (Diş Ojesi) nedir?

Çürük oluşumunun önlenmesi için altın standart bu bölgelere Fissur Örtücü dediğimiz dolgucukların yapılmasıdır. 

Fissür Örtücüler  KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ?nin temellerindendir. 

Fissür örtücü tedavisi fiyatları pahalı mı?

Fissür örtücü fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte dolguya göre çok daha ekonomik aynı zamanda etkilidir. TDB rehber fiyat tarifesi yayınlamaktadır. 1.Grup illerde fissür örtücü fiyatları ankara basamağından ulabilirsiniz. Fiyatlar klinikten kliniğe değişiklik göstermektedir.

 TDB Rehber Fiyat Tarifesi ne göre fissür örütücü fiyatları

 

3          PEDODONTI?           2017                          KDV Hariç                KDV Dahil %8 

3-1      Fissür Örtülmesi (Sealant - Tek Dis?)       50,93                          55,00 

 

Fissür örtücü her çocuğa yapılmalı mı?

Çocuk eğer çürük açısından yüksek risk grubunda ise kesinlikle uygulanmalıdır. Düşük risk grubunda, ağız bakımı çok iyi olan çocuklarda uygulanması zaruri değildir. Hekim tarafından rutin kontroller ile takip edilip gerekliliği değerlendirilmelidir. Çocuklar da dahil olmak üzere herkes diş kontrollerini rutin olarak yaptırmalı, kısa süreli tedaviler ve düşük maliyetler ile çözülebilecek sorunlar ilerlemeden müdahale edilmelidir.

Fissür örtücü sadece çocuklara mı yapılır?

Hayır. Hekiminiz tarafından uygun görüldüğü takdirde yüksek risk grubundaki yetişkinlere de yapılabilir. Bu işlemdeki amaç bahsettiğimiz gibi derin çıkmaz noktalarda bakteri üremesini engellemektir. 

Fissür örtücü uygulaması nasıl yapılır, zor bir uygulama mı?

Hasta uyumuna bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 5 dk lık bir uygulama süresi vardır. 

Fissür örtücü ömür boyu ağızda kalır mı?

Hekiminiz tarafından yapılacak rutin kontrollerde eğer bir düşme veya kırılma varsa yenilenir. İnce oldukları ve çok sert bir materyal olmadığı için ömür boyu ağızda kalması beklenmemelidir. Belirli bir yaşa gelinip çürük risk grubu orta veya düşük olarak değiştiğinde yenilenmeyebilir.

Rutin diş hekimi ziyaretleri

Doğru diş fırçalama

Diş ipi uygulaması

Çocuğu ve Aileyi gelecek zamanlarda oluşacak problemlerden koruyan 3 altın kuraldır. Eğer bu kurallara dikkat edersek emin olun Diş Fobisi kavramı ortadan kalkacaktır.

 Fissür örtücü ne zaman yapılmaz?

Fissür dediğimiz diş oluklarının çok sığ olduğu, keskin sonlanmanın olmadığı durumlarda. Eğer tedavi sırasında tükürük izolasyonu sağlanamıyorsa.

Dişin çürükten dolayı fissür örtücü tedavisi yerine restoratif dolgu tedavisine ihtiyacı varsa, dişlerin temas alanları yani interproksimal alanlarda çürükler varsa. Fissür yerine dolgu tedavileri düşünülmektedir.

Fissür örtücü uygulaması dişe zararlı mıdır?

Dişe herhangi bir zarar söz konusu değildir. Yararları düşünüldüğünde ufak uğraş ile büyük sonuçlar elde edilir.

Fissür örtücü içeriği nelerden oluşur?

İçerik olarak kompozit dolgu içeriği ile benzerlik göstermektedir. Cam iyonomer simanlar da fissür örtücü olarak kullanılabilmekte fakat kompozit içeriğe yakın olanlara göre sızdırmazlık problemi yaşanmaktadır.

Dolgucuk düşerse ne yapılmalı?

Fissür dolgusunun düşmesi durumunda doktorunuza danışmanız gerekmetedir. Dolgunun tekrarlanması gerekip gerekmediğine karar verecektir.

Fissür örtücü ile dolgu arasındaki fark nedir?

Bunu dolgu ile dolgucuk şeklinde düşünebiliriz. Dolgu için temizlenmesi gereken bir çürük olması gerekir. Fissür örtücü bu oluşma gerçekleşmeden önlemek amaçlı yapılan bir tedavidir.

Fissur örtücü renkleri var mı?

Çocuklarda tedavinin uygulanabilmesini kolaylaştırmak, işlemi daha eğlenceli bir hale getirmek amacıyla renkli uygulamalar da yapılabilmektedir. Renklerin tedavi başarısıyla bir ilgisi yoktur.  

Fissur örtücü